Lenyűgöző köztéri programok, a kortárs művészet legfrissebb alkotásai és legizgalmasabb alkotói, lakásszínházi bemutatók és rendhagyó műfaji fúziók 17 napon át. Alig egy hónap múlva, október első hétvégéjén kezdődik az ősz legszínesebb kortárs művészeti fesztiválja: érkezik többek között Eötvös Péter és a Neue Oper Wien, a RIAS Kammerchor és az Amadinda Ütőegyüttes, Sidi Larbi Cherkaoui, Lisa Morgenstern, William Fitzsimmons, Barabás Lőrinc, a FAMILIE FLÖZ, Olivier Grossetête, a Feledi Project, Gergye Krisztián és Vizin Viktória, Dimitri de Perrot, a Mini-Fesztivál, az Art Market Budapest, a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár és persze a világzenei ínyencségeket felvonultató Budapest Ritmo.
Zenei különlegességek sora követi egymást a 28. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon, köztük az ősz talán legjobban várt eseménye, Eötvös Péter operájának magyarországi bemutatója. Az Angels in America a Neue Oper Wien és a fesztivál közös produkciója, amely nem csupán a nagyszerű szólisták és Matthias Oldag rendező miatt kihagyhatatlan, hanem azért is, mert a világszerte hatalmas sikerrel játszott művet Budapesten maga a szerző vezényli október 10-én és 12-én. Szintén nagy várakozás övezi a RIAS Kammerchor és az Amadinda Ütőegyüttes közös koncertjét, a Klangforum Wien pedig többek között két fiatal hazai komponista, Bella Máté és Tornyai Péter műveit is műsorra tűzi majd. A magyar–kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 70. évfordulója alkalmából Budapestre látogat a Tiltott Város Kamarazenekar, hogy a Várkert Bazárban adjon kóstolót a kínai muzsika legjavából, a tradicionális zenétől a kortárs kompozíciókig.
A bábművészet sok új rajongót gyűjthet idén októberben, hiszen a műfaj határait kitágító, formabontó produkciók érkeznek a fesztiválra. A Budapestre már-már hazajáró berlini társulat, a FAMILIE FLÖZ Dr. Nest című produkciójával ismét bizonyítja, hogy a lélegzetelállító maszkok mögött hihetetlen technikai tudás, érzékenység és fantasztikus, fanyar humor rejlik. Gergye Krisztán, Zombola Péter és Vizin Viktória báboperája különös mitológiai-pszichológiai utazásra invitálja a közönséget, a Három Hollóban pedig a lebegő formák és a japán mesék világába kalauzol a fénybábokkal kísérletező Ledpuppets társulat.
A táncrajongók is valódi csemegékre számíthatnak, hiszen a világ vezető balettegyütteseivel dolgozó, de Beyoncé Louvre-béli, ikonikus videóklipjét is megálmodó belga koreográfus, Sidi Larbi Cherkaoui Nomad című művét hozza el a fesztiválra. A Feledi Project vadonatúj előadásában Élektra bosszúdrámája Euripidész tragédiája és Richard Strauss operája nyomán, de a kortárs tánc nyelvén „szólal meg” a színpadon. A hiphop, a street dance és a kortárs tánc találkozásából születő [D]OPEN Your Move eseménysorozatnak a Trafó Kortárs Művészetek Háza ad otthont, Grecsó Zoltán improvizációs táncszínházának, a Willany Leónak pedig a város közterei. Pontosan úgy, ahogy az Imagine Budapest alkalmi színtársulatának az utcasarkok, parkok, lépcsőházak és belső udvarok szolgálnak majd mini szabadtéri színpadként.
Persze nem csak a köztereken kerülhetünk igazán közel a művészekhez. A 2019-ben debütáló #kapucsengő sorozat részeként öt különleges lakásszínházi előadást sorakoztat fel a fesztivál a KuglerArt Szalonban. A TÁP Színház Sokadik pillangó címmel női sorsokról mesél Bereczki Csilla rendezésében, a filmvászonról és a színpadról egyaránt ismert Sztarenki Dóra Ady Csinszkájának bőrébe bújik majd Tóth Réka Ágnes dramaturg-rendező instrukciói mentén, Mándy Iván írásaiból varázslatos gangszínházi előadás születik Jancsó Sarolta színésznőnek-színháztörténésznek köszönhetően. Dettre Gábor író-rendező nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hogy rendhagyó formában gondolja tovább Sławomir Mrożek híres darabját, az Emigránsokat, Horváth „Színész Bob” Kristóf és Tunyogi Imre „Tunyi” pedig a slam, a költészet és a stand-up comedy határán egyensúlyoz majd felkavaró őszinteséggel és személyességgel.
Az idei Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár négy napja is felejthetetlen programokat ígér: Krasznahorkai László új regényét egy rendhagyó előadáson mutatja be Haumann Péter és Miklós Szilveszter, és koncertet ad többek között az Ivan & The Parazol és Lovasi András. A Várkert Bazár színpadán varázsolja majd el a közönséget Barabás Lőrinc is: a jazzben és a popzenében is új utakat kereső, sokoldalú zenész a koncert első felében legújabb, algorythms című szólólemezéről játszik, majd a Metamorfózis ősbemutatója következik. Az amerikai énekes-dalszerző és zenei producer, William Fitzsimmons pedig legutóbbi, Mission Bell című albumával érkezik majd az Akvárium Klubba, a jegyértékesítés a koncertre szeptember 11-én, szerdán indul!
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál – korábban Budapesti Őszi Fesztivál – az elmúlt 28 évben a térség legfontosabb kortárs művészeti eseménysorozatává vált. Olyan pezsgő, különleges és sokszínű városfesztivállá, amely együtt gondolkodik Budapest legmeghatározóbb kulturális intézményeivel, és rendhagyó, meglepő helyszíneken, sokszor a város színpaddá, játéktérré alakuló közterein mutatja be a hazai és nemzetközi kulturális színtér legizgalmasabb, leginspirálóbb alkotóit, figyelemre méltó új kezdeményezéseit és legfrissebb alkotásait. „A fesztiválnév mozaikszó: CAFe, azaz Contemporary Arts Festival Budapest. Fontos számunkra, hogy megmutassuk és hangsúlyozzuk, milyen progresszív, olykor provokatív, izgalmas és dinamikus művészeti közegről beszélünk. A kortárs művészet a jelenünk művészete, korunk esszenciája, olyan, akár egy különleges időkapszula, üzenet a mának és a jövőnek, és annál vonzóbb, minél inkább forrása életünk szellemi pezsgésének. A legnagyobb ereje talán éppen ez: a kortárs alkotók képesek új megvilágításba helyezni mindazt, amit a világról tudunk, érzünk. A fesztivál küldetése, hogy teret adjon mindehhez, és Budapest egyre nagyszerűbb tér” – mondja Káel Csaba, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál operatív testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója.
„A kortárs művészet abból építkezik, ami itt, most, velünk történik. Nem tekinthetünk el a környezettől, amelyben élünk, és amely a világtörténelem során talán még sosem változott ilyen sebességgel, mint manapság. Egyszerre félelmetes és lenyűgöző e változás tanújának és alkotó kortársának lenni” – fogalmazta meg Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője, az operatív testület tagja, kiemelve, hogy a CAFe Budapest sokszínű programját a régióban évről évre kiemelkedő figyelem övezi a szakma és a közönség részéről is, így a fesztivál vonzó kulturális-turisztikai célponttá teszi a magyar fővárost.
Sz.A.
A sokak által népszerű és mágikus hetes szám bűvöletében készül az új évadra a Váci Dunakanyar Színház. Pontosabban: 7 bemutató,...