Baráti szeretettel és tisztelettel írta meg a következőket Terhes János állandó szerzőnk/munkatársunk, aki sokoldalúságával hívta fel magára szerkesztőségünk figyelmét. Konkrétabban egy református egyház úgynevezett közösségi ótemplomában tartott St. Martin koncert kapcsán…
A hódmezővásárhelyi főtéren sétálva megakad a szemünk egy plakáton. Ismert ember, kezében szaxofon és mosolyog: tavaly (ugyan csak pár hete) a St.Martin produkció 30. jubileumi évét ünnepli. Pontosabban December 28.-án ismét szülő otthonában Vásárhelyen ad élő koncertet, mint minden év végén.
A kellemes karácsonyi ünnepi kivilágított főtérről a nézők megindultak a templom felé. Jegyet már nem lehet venni. Az ajtóra ki lehetne írni, minden jegy elkelt. Ilyen nagy az érdeklődés, ha a művész eljön az érdeklődők közé. A jeggyel bejutottak, gyönyörködnek az oltár és a falak mívességében. Halkan kérdezgették is, hogy mikor épülhetett ez a templom? Jó lesz-e az akusztika? A teremben ismerős arcok mellett ismeretlenek is vannak az ország más helységeiből is.
Mint a hívők csendben áhíttatva várjuk St. Martint. Mosolyogva, mint mindig megjelent alkalomhoz illően, elegánsan kezében a mikrofon és a szaxofon. Minden helyi és távolból érkezőhez volt egy kedves szava. Külön dicsérte iskoláit, tanárait. Meleg szívvel emlékezett a felejthetetlen itt töltött éveire, feleségére, fiára.
A terem fűtés nélkül is kezd melegedni, a dalok hatásai alatt. Pán síp, szaxofon hangja átütően szól. A „Déli szél” című szám után már érezte a közönség, hogy jó helyen vagyunk. Az „Álom” szám viszont már más régióba emelte a hangulatot. Lelkek a templom kupolája felé szálltak, örömmel és békességgel. A közönség szeretete szét árad. St. Martin arcán a mosoly mögött érzi, hogy itthon milyen nagyon kedvelik, szeretik. Mint minden évben, a koncertet több óráig elhallgatta volna a közönség. A ráadások után befejezésként a közönség soraiban ülőktől is kérdezte, hogy mivel fejezze be a ma estét? A művész szegedi régi tenisz barátja a Rómeó és Juliet számot kérte tőle. St. Martin első reakcióként kissé ódzkodót, de végül elmosolyodott és eljátszotta.
Az, hogy csak eljátszotta, így nem igaz. Ez világ színvonal- aki ért a zenéhez! A dal zeneileg, s minden részletében mondhatni utánozhatatlanul lett kidolgozva illetve előadva. Barátja, a közönséget felállítva öt perces tapsra hívott mindenkit, miként az a világ bármely színpadán történik.
A szeretet jeléül a barát elérzékenyülve ölelte át St.Martin-t, akit ez érezhetően nagyon megérintett. A közönség a koncerten olyan élménnyel gazdagodott, mintha egy újévi koncerten Bécsben. Koncert után baráti beszélgetésekkel telt az idő. Senki sem ment zenei és egy kis apró személyes ajándék nélkül haza.
Terhes János
Feszty Árpád nevét nem kell bemutatni, elég csak a szinte minden magyar által meglátogatott ópusztaszeri Nemzeti Emlékparkban a „Magyarok bejövetele”...