MÁRPEDIG ÉLNI JÓ!

A földi életünkben számtalan örömforrás található. Gondoljunk csak a zenehallgatásra, olvasásra, gasztronómiai ínyencségek fogyasztására, kedvelt üdítő mozgásformák gyakorlására, a szemnek látványos – természeti, építészeti – csodák megtekintésére, valamint számtalan érdekes, izgalmas esemény megélésére. Azonban a földi életünk véges. Lehet 50–60 év, talán 80–90 év, vagy ha a Mindenható úgy értékeli személyünket, akár 100 év is.

A felsorolt földi örömök, sikerek, élmények megélése, annak minősége és mennyisége az ember számára rendkívül fontos, lényeges, meghatározó, életbevágó kérdés. Nem mindegy, hogy földi létünket milyen hosszan és milyen életminőségben töltjük el. Az életünk hossza és minősége valamelyest egy sok ismeretlenes egyenletként is értelmezhető. A „sok ismeretlenes egyenlet” néhány ismeretlenjét azonban életvezetésünkkel, életmódunkkal jelentősen egyszerűsített képletté alakíthatjuk át.

Mint ismeretes legfontosabb életfunkciónk légzés. Fontosságában követheti a táplálkozás. Ahhoz, hogy Á pontból B pontba eljuthassunk mozdulni, járni kell. Ezek működtetéséhez szükségünk van egy egészséges szervezetre. Azonban egy egészséges, jól működő szervezetre számtalan külső és magunk által létrehozott veszély leselkedik, amely az egészségünket, életminőségünket rontja. Külső, tőlünk független veszélyek is.

Napjaink jóléti, fogyasztói társadalma, „speciális milliőt” teremtett. Ez a kövérségre késztető környezet, hiszen minden megvehető, nincs éhezés, túlfogyasztás van. Jellemző az általános bőség, mind élelmiszerben, öltözködésben, közlekedésben, utazásban, ezek negatívan hatnak a gondolkodásunkra, és a szerénység, az alázat képességét oltják ki. Befolyásoló tényezőként jelenik meg a légszennyezettség, a mindennapi zsúfoltság főleg a városokban, utakon, amerre csak tartasz. Állapotunkra kihat az információ cunami, a technikai fejlődés okozta kiszolgáltság, életünkbe fészkelődött az agresszív politika, ideológiai feszültséget keltő támadások, a progresszív woke ideológia, a médiák szex központú áramoltatása. Magunk által ránk hozott veszélyek.  

Életünk részévé vált a rendetlenség, helytelen időbeosztás, fontossági sorrend tévesztés, fegyelmezetlenség, mértéktelenség, jellemhibák, lustaság, túlzott kényelem szeretete, következetlenség. A külső és magunk által létrehozott veszélyek leggyakoribb következménye, hogy több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyit elhasználunk! Ez a zsírszövet felgyarapodását okozza. Ezt a BMI (Body Max Index) eredménye teszi értékelhetővé számunkra. Számítása: testtömeg kg-ban/magasság méterben és azt négyzetre emelve. A mutató szerint a normális, megfelelő érték 20-25 kg/m2; túlsúlynak számít a 25-30 kg/m2; Elhízott I. 30-35 kg/m2; Elhízott II. 35-40 kg/m2, míg életveszélyes 40 kg/m2 feletti érték. Az obezitás (kövérség) mérésére szolgáló mutató még: a haskörfogat-haskerület értéke, melyet a köldök magasságában kell mérni. Férfi/női normál: 94/80 cm (!); míg a felső határ: 102/88 cm. Az e feletti értékek már a veszélyt jelzik. Ez egy igen hatékony látványos ellenőrzési mutató.

JELSZÓ: „Ne az étvágyunk, hanem a szellemünk határozza meg, mennyit fogyasztunk”. A mozgás szegény életmód következménye az alacsony fizikai teljesítő képesség. Ennek következménye a lecsökkent aerob kapacitás. (szerény oxigén felvevő képesség.) Jellemzője már hogy kis terhelés esetén is a szapora lesz a légzés szám, és képtelen lesz 1 kilométert 10 percen belüli teljesíteni, vagy 3 kilométert folyamatosan gyalogolni. Majd megjelennek a krónikus betegségek, mint a magasvérnyomás, kardiovaszkuláris (szív- és keringésrendszeri) panaszok, cukorbetegség. A többlet zsírszövet megjelenik a has majd tompor tájékon, később a bőr alatt is, és a visceláris területeken (zsigeri,) azaz máj, vese hasnyálmirigy, sőt eléri a szívizmait, később a szív ingerület keltő szervét a sinus csomót is támadja.

A testsúlytöbblet öregedést gyorsító, életkort rövidítő tényező, valamint korai impotenciát is okozhat. A testsúlytöbblet a mindennapokat is megnehezíti, befolyásolja a kapcsolatokat, a hátrányos külső. Nem használ a párválasztásnál, álláskeresésnél. Mindez közvetve önbizalom hiányt eredményez, rombolhatja a mentális egészséget. Döntő következmény, a korai mortalitás. (halálozás) A túlsúly, 71 %-ban a keringési rendszer, a daganatos betegségek, a cukorbetegek „előszobája”. Az elhízás krónikus betegség és élethosszig tartó kezelést igényel, mint ahogy azt a Klinikai Obezitológia (Kövérség Tudomány) című, Dr. Bedros J. Róbert által szerkesztett egyetemi tankönyv is meghatározza.

Az 1960-as 70-es években a kevésbé kényeztetett társadalom nem szenvedett a mai kor népbetegségével. Nem volt szükségük a polcokon ma roskadásig található egészség helyreállító irodalomra. Azért ez elgondolkoztató. Most küzdenünk és fizetnünk kell, hogy egészséges képmások lehessünk. A WHO statisztikái szerint a most „járatos” életvitel kikövezet út az infarktushoz és a korai halálozáshoz. Élet igenlő döntésre van szükség! Minden fejben dől el, ha elköteleztük magunkat az életmódváltásra, fegyelmezetten, állhatatosan végig kell menni a terv megvalósításához vezető úton.

A táplálkozásban a mértékletesség domináljon (ne legyen púpozott a tányér), naponta többször étkezzünk (nem egy-két alkalommal és akkor addig „míg a fülünkön kijön”), a táplálék összetétele legyen 30 % zöldség, 30% fehérje, 20% gyümölcs, 10% gabonaféle, 5% szénhidrát, 5% zsír. Ez csupán egy ajánlatos minta, amit lehet követni és szerényen attól eltérni. Távolság tartandó a cukros üdítő italoktól, az alkoholtól. A só, cukor mértékletességgel fogyasztható. Az evés sebessége sem elhanyagolható tényező, fontos lassan, hosszan rágni az ételt, nem egyben lenyelni. Az előbbire jobban emlékszik a szervezetünk, hamarabb jelzi a jóllakottságot. Az izomzat fenntartása életbe vágó! Az izom anatómiája szerint vagy sorvad, vagy növekszik. Járóképességünk az izomzat állapotától függ. Amikor egy eltört kézre gipsz kerül, pár hét után, a levételkor látható, hogy csont és bőrré változott. Hasonló képen, ha szívünk, érrendszerünk nem kap terhelést, sorvad, és kevés egyéb ártalom is elegendő, hogy „elessünk”.  Ezért életünk meghatározó részéve szükséges tennünk a mozgást, sportolást, természetesen fokozatos terheléssel. Egy hétvégi kirándulás, esetleg túra, nemcsak az izomzatunkra, hanem a természetben eltöltött idő mentális állapotunkra is „életmentő” hatással lehet.

A betegségmentes, jobb erőállapothoz új időbeosztás szükséges melyben helyet kell találni a mozgásnak. A ciklikus sportok (gyaloglás, gyors gyaloglás, futás, úszás, kerékpározás, nordic walking, a leghatékonyabbak, de a labdajátékok is alkalmasak egészségünk megőrzésére. A kedvező hatáskiváltásért legalább heti három alkalom szükséges, hogy szervezetünk észlelje a terhelést. Kedvező döntés lehet, ha kerékpárral megyünk a munkahelyre. Amennyiben valaki komolyan gondolja, hogy egy jól működő betegség mentes egészséges szervezetre szeretne szert tenni, szabad edzésszerűen erősebb intenzitásra váltani. Azok számára szívesen áll rendelkezésre az írás szerzője. (elérhetőség a szerkesztőségben) A sport szerepe „sok funkciós” eredményt eredeztet: izomrost növekedés, hajlékonyság, egyensúly javítás, (az elesés veszélye védelmében), immunrendszer erősítés, endorfin, (öröm hormontermelés), minőségi alvás, új kapcsolat építés.  A rendelt élet hosszhoz kell a rend: főképpen a táplálkozásban, és testünk edzettségében. A kezdett nehéz, de folytatás nincs kezdet nélkül. „A testünk tőke, annyit érhet amennyit belefektetünk.” „Aki helytelenül bánik a testével, az ne várja el, hogy az Istentől rendelt tökéletességben fog működni” (Joel Ostin).

Pajor István

tabs-top
More in Életmód
Dr. Jókai Mór a kertészkedő író

Komáromban 1825. február 18-án született, Budapesten 1904-ben halt meg a nagy magyar regényíró. Ügyvédnek készült, de jogi doktoriját egyetlen alkalommal,...

Close