Idén is triatlon-ünnep lesz Tiszaújvárosban

Tiszaújváros ezen a nyáron ismét a triatlon fővárosa lesz. A július 15-23. között megrendezendő 21. ITU Triatlon Világkupát és az ETU Triatlon Junior Európa-kupát is magába foglaló, 19. MOL Petrolkémia Triatlon Nagyhét részleteit ismertették a sajtó képviselőivel, a Sportcentrum melletti nemrég felújított úgynevezett „Brigádházban”.

Bráz György, Tiszaújváros polgármestere, a Szervező Bizottság (SZB) társelnöke szerint – Idén is ünnepelni fog a város. Jogszabályváltozások miatt ugyan az önkormányzat anyagi lehetőségei szűkültek 2017-ben, de a Triatlon Nagyhét és a világkupa futam támogatásáról nem mondtak le. A „Tiszaújváros jövőjéért” Alapítvány közösen a MOL Petrolkémiával változatlanul vállalta a szükséges források biztosítását, hiszen ebben a városban szeretik a sportot, a kultúrát, a triatlont, és a Triatlon Nagyhetet. Lehmann Tibor főrendező, a Tiszaújvárosi Triatlon Klub elnök-vezetőedzője,- a Magyar Triatlon Szövetség szakmai alelnöke, versenyzőként Európa bajnoki ezüst és bronzérmes – kiemelte, hogy ebben az évben 44 ország, közel 300 sportolóját fogadhatják Tiszaújvárosban. Ez lesz a szezon egyik legnépesebb ITU Világkupa- és ETU Junior Európa-kupa futama. Valamennyi legutóbbi magyar olimpikon és Ifjúsági olimpikon rajthoz áll, kivéve a 2014-es tiszaújvárosi Világkupa-ezüstérmes Vanek Margitot, aki kismamaként fog szurkolni a helyszínen. A nagy érdeklődés egyik legfőbb oka az elődöntős-döntős lebonyolítási rendszer, melynek során a legjobbak kétszer teljesíthetik a sprint távot (750 méter úszás, 20 km kerékpározás, 5 km futás) – tudtuk meg Márkus Gergely versenyigazgatótól, a Nemzetközi Triatlon Szövetség (ITU) sportigazgatójától. – A tíz magyart számláló férfi mezőnyben hazánk első világkupa-győztese, Vanek Ákos ismét ott lesz, csakúgy, mint két riói indulónk, Ifj. Faldum Gábor és Tóth Tamás, akik mindketten álltak már a magyar világkupa dobogóján – Rajtuk kívül az U23-as világbajnoki bronzérmes Bicsák Bence is kellemes meglepetést okozhat. Két tiszaújvárosi színeket képviselő versenyző, a tavaly a top 10-ben végzett Dévay Márk és a most debütáló Lehmann Bence is a mezőnyben lesz. Szerepel a rajtlistán a francia Anthony Pujades, aki 5 éve bronzérmes volt Tiszaújvárosban, az orosz Alexander Brukhankov, aki 2009-ben volt itt ezüstérmes, majd utána is sokszor volt dobogón és annak közelében a világversenyeken, valamint a svájci Florin Salvisberg, aki 2013-ban állhatott fel az újvárosi dobogó legmagasabb fokára. A hat magyart, köztük több “első bálos” fiatalt is felvonultató női világkupa mezőny tagja lesz a holland Maaike Caelers, aki 2009-ben junior Ek-t nyert Tiszaújvárosban, majd 2012-ben a világkupa- ezüstöt vitte haza a Tisza-parti településről és ezen kívül világkupát nyert Alanyában, éveken át rendszeres tagja volt a top 10-nek a világ szinte minden pontján. Az amerikai Renee Tomlin címvédőként térhet vissza Tiszaújvárosba. Olimpikonunk Kovács Zsófia, aki tavaly, a lisszaboni Európa-bajnokságon megszerezte hazánk első felnőtt egyéni érmét, – egy bronzot , emellett második lett Tiszaújvárosban, most is joggal pályázik a pódiumra. Idei jó formáját bizonyítja, hogy a nemrégiben, az ausztriai Kitzbühelben megrendezett Európa-bajnokságon a nagyon előkelő 9. pozíciót harcolta ki. A juniorok viadalán, újdonsült mix-váltó Európa bajnokaink közül Putnóczki Dorka, vagy Lehmann Csongor révén akár győzelmi eséllyel is számolhatunk, de csapattársuk, Mátyus Lili is odaérhet a dobogóra. Ezúttal is megemlékeztek a sportág meghonosítójáról, a világkupa és triatlon nagyhét szellemi atyjáról, dr. Márkus Gáborról. A Triatlon Nagyhét alatt végig mozgásban lesz a város, mert a nyitónapon lesz a Jabil 1/3Maraton nemzetközi utcai futóverseny, majd a hagyományosan ezreket megmozgató szabadidősport programok – evezés, futás, kerékpározás, duatlon-váltó, turista triatlon, streetball, lábtenisz, sakk – mellett „visszatér”, a tóátúszással színesített extrém-váltó is. A nagyszínpados kulturális programok közül a Tóth Vera-Tóth Gabi, a Hobo és Deák Bill Gyula, Charlie, a Zenevonat LGT-sztárokkal, a Paddy and the Rats, a Kelemen Kabátban, az Intim Torna Illegál, Korda György és Balázs Klári, Veréb Tamás és a Mystery Gang fellépését emelhetjük ki, de a Kreaktív-színpadon is nagyon nívós együttesek szórakoztatják majd a nagyérdeműt.

Összegezve: Cape Town (Dél-Afrika), Mooloolaba (Ausztrália), New Plymouth (Új-Zéland), Chengdu (Kína), Madrid (Spanyolország) és Cagliari (Olaszország) után, a Világ kupa 3. állomásaként Tiszaújvárosban találkozik a triatlon elit. Július 23-án, vasárnap a Sport1 csatorna élő közvetítést ad a döntőkről, amelyet az interneten is követni lehet majd.