Dubai megismerése az óvárossal induljon

A mintegy négymilliós metropolisz a világ csodája, amely útcél egyre több magyar érdeklődőt vonz az Emirátus fővárosától (Abu Dhabi) bő száz kilométernyi távolságra. Ezúttal csak a múltba tekintünk vissza szerencsénkre egy profi idegenvezető, Lattman Adrienn jóvoltából – ráadásul  egy szimpatikus kisvárdai nászutas pár társaságával…

Dubai óvárosát a Creek nevű tengernyúlvány szeli ketté, egyik partján a Deira, míg másik oldalán a Bur Dubai városrész található. Itt koncentrálódik a legtöbb piac, múzeum, mecset, sétálásra alkalmas utca, s egyáltalán régi épület. A turistalátványosságok ellenére ez jelenleg Dubai legszegényebb negyede is, itt lakik a legtöbb vendégmunkás illetve bevándorló .A múzeum egyébként kívülről egy nem túl nagy erőd, belülről egy majdnem üres udvar, pár ágyúval.

Az Al Bastakiya óváros erődszerű laképületei 1690-ben épültek, a 70-es években pedig ledózerolták a felét, hogy helyet csináljanak a kormányzati épületeknek a Creek partján. Nem sokkal később Rayner Otter brit építész megvette az egyik házat, beköltözött és ezzel együtt védelmébe vette a lakókörnyezetét, az egyedüli óvárosi részt, amit a saját kormánya, ha rajtuk múlt volna simán felsózott volna. Sőt 1989-ben úgy döntött a város vezetősége, hogy kell a hely és a maradék harminc épületet is lebontják. Otter kampányolásba kezdett, s többek között levelet írt Károly hercegnek. A kampány hatásos volt, Károly herceg dubaji látogatása után a város vezetése letett a rombolásról, sőt felújították az épületeket. Azóta a szűk utcák között, vastag falak mögött az udvarokban éttermek, kávézók, kisebb kiállítások, kézművesek tevékenykednek – még egy mini hotel is bérelhető.

Továbbsétálva pár utcával arrébb a parfümpiac, vagyis parfümös boltokkal teli utcák széles választéka. Lényegesen kellemesebb szagok, illatok lengedeznek a fűszerpiacon. Kosarakban és  zacskókban tornyosul a kurkuma, ánizs, fahéj, babér, szárított citrom, só, különböző virágszirmok, chili, meg mindenféle sárkányfű.

 A következő sarkon rákanyarodunk a textilpiacra, ahol nem meglepően halomban tornyosulnak, a sálak, fejkötők és kasmír kelmékek bőséges választéka. 

Ha eddig még nem tévedtünk volna el a Deira negyed utcáiban, akkor hamarosan sós levegőt hoz a szél és kiérünk a Creek partjára, ahol  2007-ig mindössze két híd ívelt át (azóta készült két újabb, de mindegyik a belvárosi részen kívül esik és egyik sem gyalogosbarát). A két part legfontosabb csomópontjai között a 60-as évek óta Abra névre hallgató csónakok, tutajok, vízitaxik biztosítják az összeköttetést a gyalogosok számára.

A hajók azóta sem változtak, igazi lélekvesztők: befogadóképessége húsz fő, menetrend nincs, ahogy megtelik indul és pár perc alatt átér a másik oldalra. Utazik rajta mezítlábas bevándorló a piacról, turisták, de öltönyös üzletemberek is bevállalják. Az Abráknak a könnyű ki-beszállás érdekében nincs igazán szélük/peremük, így leginkább egy tutajra hasonlítanak – az utasok pedig középen ülnek körbe, mindenki háttal egymásnak. Más típusú élmény, mint lenézni a Burj Khalifa 125. emeltéről, de az átkelés mégis ott van a top-10 látnivaló között.

A Gold Souk (az arany piac) egyébiránt a halpiactól alig tíz  perces sétával elérhető, amely egy naptól védett fedett utca kisebb mellékutcákkal – mintegy 300 arany- és ékszerüzlettel. Becslések szerint az aranypiacon egyidejűleg több mint tíz tonna arany van készleten. Megtaláljuk itt az ismertebb márkák szalonjaitól kezdve, az egyszemélyes kis kézműves boltokat is. Az üzletek kirakatai szó szerint roskadoznak az aranytól. Bármerre nézünk csak káprázik a szemünk. Találunk itt bokáig érő több tíz kilós nyakéket az európai ízlésnek nem feltétlenül megfelelő designban és sárgaaranyból.

De itt található a világ legnagyobb Guinness-rekorder aranygyűrűje is: csaknem 64 kg arany, 5,1 kg gyémánt berakás, 49 cm-es belső és 70 cm-es külső átmérővel. A helyi öltözetben feszítő eladók (alkalmazottak vagy tulajdonosok) pedig előszeretettel pózolnak arannyal és számológéppel. Az utcán pedig egy digitális kijelzőn mindig ott pörög a különböző aranytípusok aktuális világpiaci ára grammban.

Természetesen a fentiek csupán szösszenetnyi betekintőnek számíthatnak, hiszen minden turistát más- más téma érdekel. Merthogy a puding próbája az evés. Egy biztos: aki teheti, feltétlenül látogasson el az Emirátus két nagy metropoliszába…

Sz. A.

tabs-top
More in Utazás
Nosztalgia körút biciklivel – Keszthelyen

A következő beszámoló azon apropóból születhetett meg, hogy pont fél évszázada fejeztem be a keszthelyi Agrártudományi Egyetemen a tanulmányaimat. Ennek...

Close