A Transzszibériai vasút arról ismert, hogy a világ leghosszabb vasúti útvonala, amely Oroszország hatalmas területén halad át Moszkvától Vlagyivosztokig. A hozzávetőleg 9289 km hosszú, klasszikus utazás ezen az útvonalon körülbelül hét napig tart, és bejárja a bolygó legváltozatosabb tájait, az európai oroszországi sűrű erdőktől Szibéria fagyos kiterjedéséig. Paulo Coelho is erről a vonat utazási élményéről írta az Alef c.könyvét…
A transzszibériai ágak más fontos útvonalakhoz kapcsolódnak, mint például a Transz- Mongol és a Transz-Mandzsúriai, lehetővé téve az utazók számára, hogy meghosszabbítsák utazásukat Kínába. A Transz-Mongol áthalad Ulánbátoron, Mongólia fővárosán, majd Peking felé veszi az irányt, míg a Transzmandzsúri közvetlenül Mandzsúrián (Kína) keresztül, szintén Pekingben ér véget. Ezen útvonalak mindegyike egyedi élményt kínál, különböző kultúrákat, tájakat és történelmet keresztezve.
Az utazás során a vonat nyolc időzónán olyan történelmi városokon halad át, mint Kazany, Novoszibirszk és Irkutszk, amelyek a Bajkál-tó partján találhatók. Az állomásokon található megállók rövid lehetőséget biztosítanak az utasoknak, hogy felfedezzék ezeket a helyeket, és bepillantást nyerjenek Oroszország távoli illetve kevésbé hozzáférhető régióinak életébe.
A megtett távolságon túl Transzszibéria szimbolizálja azt a történelmet és mérnöki formát is, amely segítette összekötni a világ legnagyobb országának keleti és nyugati részét: 1916-os felavatása óta létfontosságú szerepet játszik a kereskedelemben, a közlekedésben és a kulturális integrációban, s nemcsak a turistákat vonzza, hanem az áruszállítás döntő útvonalaként is szolgál.
A transzszibériai utazás sokkal több, mint egy egyszerű vonatút: mély elmélyülés Oroszország tájaiban, kultúrájában és történelmében, olyan utazási élmény, amely a helyről a másikra való költözést igazi kalanddá változtatja.
K.T.
Az alábbi kis nosztalgikus sztorít az egyik kedves szerzőnk felesége írta a közelmúltban, amelyet szívesen megosztunk olvasóinkkal. Annál is inkább,mert...